6. edycja "Żyć - nie wegetować!"

Tegoroczne zmagania sportowe VI Ogólnopolskiej Spartakiady Zimowej odbyły się 20 lutego w Myślenicach. Hasłem tej edycji były słowa bł. Pier Giorgio Frassatiego "Żyć - nie wegetować!". Miało ono zachęcić do podejmowania aktywności sportowej, do dbania o swoje zdrowie, jak i do aktywności w rozwoju osobistym oraz działania na rzecz drugiego człowieka.

Atrakcyjne nagrody czekały na zwycięzców miejsc na podium, jednak nikt nie wrócił do domu z pustymi rękami - mimo, że udział w zawodach (jak co roku) był bezpłatny. Dzięki hojności naszych sponsorów, na każdego uczestnika czekał drobny pakiet upominków. Nagrody można było zdobyć również w konkursie o Miłosierdziu Bożym, przeprowadzonym co godzinę na dolnej stacji, łączącym Spartakiadę z obecnym Rokiem Miłosierdzia przeżywanym w Kościele Katolickim. Ponadto, w takcie zawodów każdy mógł się poczęstować gorącą herbatą oraz cukierkiem, do których dołączone były wartościowe cytaty.

Zawody sportowe rozpoczęliśmy wspólną modlitwą. Przywitali nas: Ksiądz Asystent KSM AK Rafał Buzała, współwłaściciel Stacji Narciarskiej Myślenice Józef Pasek oraz Prezes KSM AK Joanna Kula. W tegorocznej edycji zawodów wzięło udział ponad sześćdziesiąt osób - dzieci, młodzież i dorośli, a także osoby duchowne. Zawody przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych dla narciarzy i w jednej dla snowboardzistów oraz jednej dla duchownych. Można powiedzieć, że tegoroczna edycja przybrała skalę międzynarodową, ponieważ jednym z uczestników był obywatel Słowacji Matus Curiat, który uzyskał najlepszy czas w całych zawodach (31,09 s). Ci zaś, którzy bardzej niż prędkością chcieli się wykazać kreatywnością, wzięli udział w konkurencji "Zjazd na byle czym". Tę rywalizację wygrała grupa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Balic, konstrując pojazd w kształcie jajka, z którego wykluwał się uczestnik przebrany za pisklę. Jak powszechnie wiadomo, jajko jest symbolem życia, dlatego doskonale odosiło się do tegorocznego hasła Spartakiady.

Organizatorami VI Ogólnopolskiej Spartakiady Zimowej byli:Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz Stacja Narciarska w Myślenicach. Współorganizatorzy: Burmist Miasta i Gminy Myślenice. Patronat honorowy objęli nad wydarzeniem Jego Eminencja Stanisław kard. Dziwisz oraz Wanda Gawrońska (siostrzenica bł. Pier Giorgio Frassatiego), zaś patronat medialny zaoferowali TVP Kraków, Tryby, Radio Plus, Niedziela, Droga oraz Deon.pl. Sponsorami Spartakiady byli: Wydawnictwo Znak, Park Wodny, Stacja Narciarska Koninki, Stacja Narciarska w Myślenicach, Centrum Wspinaczkowe Forteca, Biedronka, Edycja Świętego Pawła oraz Lajkonik Snacks.

Jacek Dziedzic